Як поділити земельну ділянку та будинок між співвласниками

0
70

Як поділити земельну ділянку та будинок між співвласниками

Якщо у будинка та ділянки декілька співвласників, для укладання договору купівлі-продажу, сервітуту, оренди, іпотеки потрібна згода всіх. Саме спори між співвласниками щодо умов розпорядження об’єктом часто заважають укласти вигідний договір оренди або надати вільні землі під забудову. Як поділити землю та будинок між співвласниками, ми звернулись за поясненнями до землевпорядників інтернет-порталу про оформлення нерухомості «Нерухомість 360°».

Основні умови поділу будинку та земельної ділянки між співвласниками

Поділ будинку можливий виключно після державної реєстрації права всіх співвласників на нерухоме майно; у сумі частки повинні складати 100%. Самовільно побудовані споруди потрібно узаконити або знести.

Поділ ділянки можливий виключно після її формування, наявності кадастрового номеру, Витягу з ДЗК, держреєстрації та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Під час процедури поділу неможливо:

  • замінити когось із співвласників на сторонню особу;
  • збільшити чи зменшити площу нерухомості та ділянки;
  • змінити цільове призначення;
  • змінити місце розташування ділянки.

Важливо, щоб всі нові ділянки відповідали цільовому призначенню, а частини будинку — житловим нормам.

Залучення землевпорядників та фахівців БТІ для підготовки Договорів поділу 

Працівники БТІ на підставі технічного паспорту видають Висновок про технічну можливість поділу будинку із дотриманням житлових та санітарних норм. Висновок потрібний землевпоряднику для проведення розмежування ділянки на місцевості, створення плану поділу ділянки. а укладання Договору про поділ ділянки.

Договіри поділу, реєстрація у ДЗК та ДРРП

Договори укладаються виключно за умови згоди всіх співвласників та нотаріально посвідчуються:

  1. Договір виділення в натурі частки з нерухомого майна. Кожна частка становиться відокремленим об’єктом, підлягає державній реєстрації в ДРРП.
  2. Договір про поділ земельної ділянки, є підставою для формування нових ділянок. Землевпорядник створює технічну документацію з поділу ділянки, яка погоджується Держгеокадастром, далі присвоєння новим ділянкам кадастрових номерів, видача Витягів з ДЗК, реєстрація в ДРРП.

В договорах сторони приймають рішення – як саме розподіляються частки: порівну або в іншому співвідношенні. Якщо в результаті поділу власник має право на 100% ділянки, він розпоряджається нею без згоди колишніх співвласників.