Які дверцята для печі обрати: суцільні чавунні чи скляні?

0
10

Які дверцята для печі обрати: суцільні чавунні чи скляні?

Дверцята – незамінна частина будь-якої печі. Їх завдання полягає у забезпеченні нормальної роботи опалювальної конструкції та пожежної безпеки. Сучасні дверцята для печі можуть бути суцільними або ж мати прозору вставку з вогнетривкого скла.

Суцільні (глухі) моделі з чавуну є традиційним рішенням. Сплавам сірого чавуну притаманна висока стійкість до контакту з вогнем та нагрівання, тому печі, оснащені такими дверцями, допускається топити не тільки дровами, а й вугіллям чи коксом. Термін служби складає кілька десятиліть й це пов’язано з такими властивостями чавуну:

  • несприйнятливість до корозії;
  • здатність витримувати велику кількість циклів нагрівання та застигання;
  • достатня стійкість до механічних впливів, щоб витримувати повсякденне використання.

Чавун здатен накопичувати тепло та поступово його виділяти у приміщення, а отже, покращується якість обігріву.

дверцята для печей

Можна вибрати різні за розміром та формою суцільні вироби для грубки та печі, з оригінальним литим декором або без нього, з однією чи двома стулками. Хоча пластичність нижча, ніж в сталі, шляхом лиття вдається створювати цікаві дизайни. Поряд з іншими перевагами це стало причиною, через яку такі зразки досі зберігають популярність.

Недоліком є велика маса, яка збільшує навантаження на конструкцію. Суцільне виконання закриває огляд на полум’я в топці, тому доводиться час від часу відчиняти двері й перевіряти, чи вистачає ще палива для горіння. При дотриманні правил використання чавун демонструє відмінну міцність, та різкі перепади температур можуть йому зашкодити. Наприклад, потрапляння холодної води на розпечену поверхню виробу. Не варто допускати сильних ударів, падіння з висоти під час монтажу – через це чавун може розколотися.

Якими перевагами та мінусами відзначаються скляні дверцята для печі?

Як і чавунні аналоги, такі аксесуари випускаються з однією або двома стулками. Різниці у функціональності між ними немає – вибір залежить від вподобань власника печі. У дводверних моделей дизайн часто наближений до старовинного вигляду. На рамці може бути присутній декор – рельєфи або литі узори. На відміну від глухих дверей, крізь прозорі вставки можна спостерігати за вогнем. Це покращує естетичну привабливість опалювальної конструкції, дозволяє стежити, не відчиняючи стулок, чи не потрібно додати палива.

Виробництво дверцят зі скляними вставками є складнішим процесом, тому вони коштують більше, ніж суцільне чавунне литво. Скляний екран стійкий до жару, й витримує високі температури протягом тривалого експлуатаційного терміну. Щоб не допустити швидкого забруднення скла, деякі моделі обладнані системою обдування повітрям, щоб сажа не затримувалася на внутрішній поверхні вставки. Завдяки цьому дверцята з вогнетривким склом рідше потребують чищення від кіптяви.

Ще одна перевага – менша вага, ніж у суцільних варіантів. В засклених моделей з важкого чавуну зроблена тільки рамка.

Щодо мінусів, їх небагато й вони не надто суттєві. Попри те, що скло дуже стійке до нагрівання, воно потребує акуратного поводження – від ударів, сильних механічних навантажень можлива поява тріщин і сколів. Це стосується як монтажу, так і експлуатації. Також частина тепла розсіюється через скло, що дещо знижує ККД печі. Підходить фурнітура зі склом тільки для пічок, які топлять дровами або деревними брикетами. Вугілля горить з виділенням вищої температури, порівняно з деревиною, й екран може не витримати, втративши цілісність.