Стати по-справжньому енергонезалежними

0
205

Напевно, у більшості людей, які вперше зіткнулися з проблемою вибору сонячної батареї для будинку чи дачі, першим виникає наступне питання. Яка батарея краща — монокристалічна чи полікристалічна? Коротко можна відповісти — будь-яка, проте кожен тип має свої плюси і мінуси, про які Ви можете детально дізнатися на нашому сайті в порівнянні монокристалічних і полікристалічних панелей. Радимо знати деталі, як стати по-справжньому енергонезалежними.

Стати по-справжньому енергонезалежними

Щоб зрозуміти важливість деяких непомітних частин батареї, розглянемо її структуру.

Сонячна батарея складається з наступних основних частин:

  1. Алюмінієва рамка
  2. Загартоване скло з поверхнею антивідблиску
  3. Передня плівка, що ламінує (EVA)
  4. Елементи (комірки), послідовно з'єднані плоскими провідниками
  5. Задня ламінуюча плівка (EVA)
  6. Задня захисна плівка (PET, TPE, TPT)
  7. Сполучна розпаювальна коробка із захисними діодами та сполучними кабелями.

Захисні діоди необхідні для запобігання перегріву та виходу з ладу частково затінених елементів сонячної панелі. Без них вся панель може вийти з ладу через вигоряння одного з елементів.

Плавки, що ламінують, використовуються для повної герметизації елементів і їх щільного прилягання до скла (без повітряного зазору) з метою уникнути додаткового заломлення світла і, як наслідок, втрати потужності. Крім того, герметизація захищає елементи від атмосферних впливів та можливої корозії.

Як видно з малюнка вище, для того, щоб світло Сонця досягло елементів, йому необхідно пройти через скло та плівку, що ламінує EVA. Таким чином, якість цих двох деталей дуже впливає на характеристики панелі. І якщо скло у більшості виробників не має значних відмінностей, а також не змінює своїх світлопропускаючих властивостей з часом, то плівка, що ламінує, буває різної якості.

Зниження потужності панелі з часом її експлуатації не пов'язане з самими елементами (їх характеристики практично не змінюються, якщо це елементи Grade A), а обумовлено, в основному, якістю плівки, що застосовується, т.к. при тривалому впливі ультрафіолетового випромінювання у неї погіршується прозорість. Відповідно, менше світла доходить до сонячних елементів і панель видає меншу потужність. На жаль, помацати або перевірити цю плівку не можна, тому залишається тільки довіряти виробнику.

Кількість елементів у модулі

Кількість сонячних елементів визначає номінальну напругу модуля. Кожен елемент, незалежно від розміру, по суті є кремнієвим фотодіодом з напругою в точці максимальної потужності ~0.5 Вольта. Стандартний модуль з номінальною напругою 12 Вольт складається з 36 елементів незалежно від потужності (на потужність впливають розміри кожного з 36 елементів: чим більші розміри, тим більша потужність).

36 послідовно з'єднаних елементів по 0.5 Вольта — ~18 Вольт у точці максимальної потужності. Саме така напруга необхідна для заряду 12-вольтового акумулятора, т.к. для повної зарядки напруга на ньому повинна досягти 14,1-14,8 В залежно від типу акумулятора, але потрібен ще й невеликий запас на втрати у проводах, контролері та нагріванні модуля.

Якщо в модулі 72 елемента, то, швидше за все, він розрахований на номінальну напругу 24 В. Але також існують модулі з 72 елементів з номінальною напругою 12 В (з послідовно-паралельним з'єднанням). Такі модулі мають нижчу ціну, тому що вони виготовлені з відходів сонячних елементів (не з цілих квадратних елементів, а з їх частин) і мають нижчу надійність через вдвічі більшу кількість сполук і можливих мікротріщин в елементах.

Якщо ж у модулі не 36 і не 72 елементи, це нестандартний модуль і щоб використовувати його на повну потужність, в більшості випадків потрібен тільки MPPT-контролер, т.к. при використанні PWM-контролера втрати можуть досягати 30-40% номіналу.

Таким чином, вибираючи сонячний модуль, потрібно відштовхуватися від напруги системи (12, 24 або 48 Вольт) і при планованому використанні PWM-контролера кількість елементів повинна бути кратна 36.